ALERGIA NA KURZ

Borykasz się z katarem, zaczerwienionymi oczami lub kaszlem kiedy spędzasz czas w domu? 

Możesz mieć do czynienia z alergią na roztocze kurzu domowego. Małe pajęczaki, które znajdują się w kurzu, wytwarzają alergeny, które Cię niepokoją. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby, aby zminimalizować objawy alergiczne – zwalczanie roztoczy często wystarcza w ich łagodzeniu. 

Przeczytaj więcej o tym, jak radzić sobie z alergią na roztocze kurzu domowego, jak ją rozpoznać oraz jak się ona rozwija.

Polaków zmaga się

z objawami chorób alergicznych

Jak zidentyfikować alergię na roztocze kurzu domowego?

Alergia na roztocze kurzu domowego obejmuje objawy takie jak:

Alergia na roztocze kurzu domowego ma charakter całoroczny. Objawy alergiczne osiągają szczyt jesienią, ponieważ alergeny roztoczy są uwalniane, kiedy ludzie zaczynają ogrzewać domy, a powietrze w pomieszczeniach staje się bardziej suche. Alergia na roztocze również nasila się podczas odkurzania. Katar i inne objawy są najbardziej intensywne w nocy i rano, ponieważ w łóżku znajduje się najwięcej roztoczy.

Alergia na kurz – co teraz?

Istnieją trzy podejścia do zwalczania alergii na roztocze kurzu domowego:

Przede wszystkim powinieneś porozmawiać z lekarzem, aby potwierdzić, że zmagasz się z alergią na roztocze kurzu domowego. Jeśli doświadczasz objawów alergicznych, gdy spędzasz czas w domu, problemem może być również alergia na zwierzęta futerkowe lub pleśnie. 

Pozostawienie nieleczonej alergii na roztocze kurzu domowego może ułatwić rozwój innych alergii. Ciągłe zapalenie błony śluzowej może wywołać podobne reakcje w innych częściach ciała. Na przykład objawy mogą przesunąć się z górnych do dolnych dróg oddechowych i spowodować rozwój astmy. Powinieneś podjąć kroki, aby przeciwdziałać tej alergii.

Redukcja alergenów jako pierwszy krok w leczeniu alergii na roztocze kurzu domowego

Objawy alergiczne często można złagodzić lub całkowicie wyeliminować, jeśli zminimalizujesz ilość alergenów w otoczeniu.

Roztocze mają zaledwie 0,1 do 0,5 milimetra, co oznacza, że nie można ich nawet zobaczyć gołym okiem. Fakt, że jest ich tak wiele w kurzu, jest całkowicie normalny i nie świadczy o złej higienie. Powodem, dla którego roztocze lubią żyć w środowisku ludzkim, jest to, że żywią się głównie złuszczonym naskórkiem ludzkim, a każdy z nas zrzuca codziennie od jednego do dwóch gramów naskórka. Miejscem, w którym można znaleźć najwięcej roztoczy są nasze łóżka. W rezultacie objawy alergii na roztocze są szczególnie problematyczne w nocy i wczesnym rankiem. Zatem pierwsze miejsce, w którym musisz wypowiedzieć wojnę roztoczom, znajduje się w sypialni. Większość z tych stworzeń żyje w Twoim materacu, gdzie mogą znaleźć wystarczająco dużo jedzenia i miejsca do rozbicia obozu.

Specjalne pokrowce na materace, poduszki i kołdry o drobnym splocie, nieprzepuszczalne dla białek roztoczy, pozwoliłyby na utrzymanie alergenów z dala od błon śluzowych. Wielkość porów tych pokrowców wynosi 0,5 mikrometra lub mniej. Szwy powinny być bardzo szczelne, aby białka wydzielane przez roztocze i same roztocze nie miały szans na wydostanie się na zewnątrz. Jednocześnie, pokrowiec musi być oddychający, aby nie pozwolił na pocenie się w nocy.

W przypadku alergii na roztocze kurzu domowego należy unikać ekspozycji na ich alergeny. W tym celu zaleca się:

Jak zdiagnozować alergię na roztocze kurzu domowego?

Twój lekarz zacznie od przeprowadzenia wywiadu. Jednym z ważnych czynników we wstępnej diagnostyce jest podkreślenie, kiedy i gdzie pojawiają się objawy alergii. W celu potwierdzenia uczulenia na roztocze kurzu domowego, lekarz może wykonać test alergiczny.

Jednym z popularnych rodzajów testów alergicznych jest badanie z krwi. Pozwala określić, czy organizm wytwarza przeciwciała przeciwko alergenom roztoczy. Co więcej, na rynku dostępne są panele, które umożliwiają oznaczenie stężenia przeciwciał E (IgE) wobec poszczególnych białek (molekuł) roztoczy kurzu domowego. Uzyskanie tak szczegółowych informacji na temat naszej alergii może pomóc lekarzowi w opracowaniu skutecznego leczenia.

W jaki sposób rozwija się alergia na roztocze kurzu domowego?

Białka wydzielane przez roztocze kurzu domowego przemieszczają się w powietrzu za pomocą kurzu, który pozwala im dostać się do Twoich górnych dróg oddechowych. Zwykle substancje te nie stanowią żadnego problemu, podobnie jak same roztocze: nie gryzą oraz nie przenoszą chorób.

Jeśli występuje alergia, układ odpornościowy traktuje substancję, która jest w rzeczywistości nieszkodliwa, jakby była niebezpieczna: stawia organizm w stan wysokiej gotowości. W trakcie tego procesu uwalniane są przeciwciała E (IgE), które z kolei uwalniają histaminy. Substancje te wywołują w organizmie reakcje zapalne, prowadzące do kataru, kaszlu czy zapalenia spojówek.

Ponieważ reakcja alergiczna następuje bardzo szybko po kontakcie z alergenem, alergia na roztocze jest uważana za nadwrażliwość typu I, reakcję natychmiastową.

POŻEGNAJ OBJAWY ALERGII NA ROZTOCZE KURZU!